مجله بابا شمل


در حال بارگذاری
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
pdf
4 گیگ
110 بازدید
۲۵,۰۰۰ تومان

درباره مجله :

مجله بابا شمل از معروف ترین مجله های انتقادی و فکاهی در گذشته ایران می باشد که توسط رضا گنجه ای هر هفته و روزهای پنج شنبه به چاپ می رسید .

پس از خروج رضا شاه از ایران در سال ۱۳۲۰ و تغییر اوضاع سیاسی کشور ، رضا گنجه ای به تشویق اسماعیل امیرخیزی به فکر تاسیس یک نشریه فکاهی افتاد از این رو از سوی شورای عالی فرهنگ و علی اکبر سیاسی ( وزیر فرهنگ ) با صدور امتیاز نشر هفته نامه ای به نام او موافقت گردید .

مطلب و نویسندگان :

بخش اعظم مطالب مجله بابا شمل را خود رضا گنجه ای می نوشت و درتعیین دیگر مطالب ، اشعار و کاریکاتور ها نقش موثری داشت .

بخشی از مطالب منثور نیز با امضای شخص مهندس اقتصاد بود ، رهی معیری با نام مستعار زاغچه ، سعید فزونی با نام مستعار مهندس الشعرا ، ابراهیم صهبا با نام های مسعار ابراهیم سرپا و شیخ سرنا و احمد گلچین معانی شعرهای فکاهی بابا شمل را می سرودند .

 

اولین شماره از این نشریه در ۲۵ فروردین ماه ۱۳۲۲ و در هشت صفحه به چاپ رسید و به سرعت نایاب شد و آخرین شماره از این نشریه در ۲۰ اسفند ماه ۱۳۲۶ در هشت صفحه به چاپ رسید ، روی هر جلد طرحی از بهرام داوری چاپ می شد ، در نهایت این هفته نامه با چاپ ۱۵۰ شماره مجله به کار خود برای همیشه پایان داد .

مدیر و صاحب امتیاز :

موسس و صاحب امتیاز این نشریه در کل دوران نشر چهار ساله رضا گنجه ای بود .

ویژگی های مجموعه :

مجموعه موجود شامل دوره کامل این نشریه در قالب یکصد و پنجاه شماره می باشد که با بهترین کیفیت ممکن برای علاقه مندان تهیه و با حجم تقریبی ۳ گیگ آماده شده است .

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد 
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.